| Akty prawne w wersji elektronicznej |
|
Załącznik nr 4 do Uchwały Nr XXX/153/2000 Rady Miejskiej w Chojnowie z dnia 27 września 2000 r.
STATUT MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CHOJNOWIE
I. Przepisy ogólne.
§ l.
Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie zwana dalej "Biblioteką" została utworzona na mocy Uchwały Nr XI/63/92 Rady Miejskiej w Chojnowie z dnia 30 marca 1992 r. i działa na podstawie: 1. Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U. Nr 85, poz.539). 2. Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 110, poz.721 z późniejszymi zmianami). 3. Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz.U. z 1996 r. Nr 13, poz.74 z późniejszymi zmianami). 4. Ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. Nr 12, poz.136). 5. Niniejszego statutu.
§ 2.
Organizatorem Biblioteki jest Rada Miejska w Chojnowie.
§ 3. Siedzibą Biblioteki jest Chojnów i działa ona na obszarze miasta.
§ 4. Bezpośredni nadzór nad Biblioteką sprawuje Zarząd Miasta Chojnowa.
§ 5. Nadzór merytoryczny nad Biblioteką sprawuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.
§ 6. Biblioteka używa pieczęci podłużnej z nazwą w pełnym brzmieniu i adresem oraz pieczęci okrągłej z pełną nazwą.
II. Cele i zadania Biblioteki.
§ 7. Biblioteka służy zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczy w upowszechnianiu wiedzy i kultury.
§ 8. Do szczegółowego zakresu działania Biblioteki należy: 1. Gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu. 2. Udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu oraz prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży oraz ludzi niepełnosprawnych. 3. Prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej. 4. Popularyzacja książki i czytelnictwa. 5. Współdziałanie z innymi bibliotekami, instytucjami kultury, organizacjami i towarzystwami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa. 6. Udzielanie bibliotekom innych sieci pomocy fachowej. - 7. Doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.
§ 9. Biblioteka może podejmować również inne działania wynikające z potrzeb środowiska.
III. Organy Biblioteki i jej organizacja.
§ 10. Na czele Biblioteki stoi dyrektor, który kieruje działalnością, reprezentuje Bibliotekę na zewnątrz i jest za nią odpowiedzialny. Dyrektora powołuje i odwołuje Zarząd Miasta.
§ 11. W Bibliotece zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracyjnej oraz obsługi. W miarę potrzeby w Bibliotece mogą być zatrudnieni specjaliści z różnych dziedzin związanych z działalnością Biblioteki. Pracowników zatrudnia i zwalnia dyrektor Biblioteki.
§ 12. l. Dyrektor i pracownicy Biblioteki powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji określone w przepisach w sprawie wymagań kwalifikacyjnych uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury. 2. Wynagrodzenia pracowników Biblioteki ustalane są w oparciu o regulamin wynagradzania pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie.
§ 13. 1. Biblioteka prowadzi wypożyczalnie, czytelnie, oddziały dla dzieci, filie biblioteczne, punkty biblioteczne oraz inne komórki organizacyjne służące zaspokajaniu potrzeb czytelniczych i kulturalno-oświatowych użytkowników. 2. W skład Biblioteki wchodzi Filia nr l Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie przy ul. W. Sikorskiego 12. 3. Do zakresu działania w/w Filii należy przechowywanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych oraz ich popularyzacja w różnych formach. 4. Tworzenie nowych filii wymaga zgody organizatora.
§ 14. Szczegółową organizację wewnętrzną Biblioteki oraz zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych ustala dyrektor w regulaminie organizacyjnym.
§ 15. 1. Przy Bibliotece może działać Rada Biblioteczna, w której skład wchodzą przedstawiciele organizatora i czytelników. 2. Radę powołuje dyrektor Biblioteki.
IV. Gospodarka finansowa Biblioteki.
§ 16. Działalność Biblioteki jest finansowana: 1) ze środków przekazanych przez organizatora, 2) ze środków własnych, 3) ze środków otrzymanych od osób fizycznych i prawnych, 4) z innych źródeł.
§ 17. Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową instytucji kultury.
§ 18. Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest roczny plan działalności zatwierdzony przez dyrektora, a obejmujący: plan usług, plan przychodów i kosztów, plan remontów i konserwacji środków trwałych oraz plan inwestycji.
§ 19. Biblioteka może, w granicach obowiązujących przepisów, pobierać opłaty za swoje usługi i wydawnictwa.
§ 20. Zmiany w statucie mogę być dokonane w trybie określonym dla jego nadania.
Nazwa dokumentu: | uchwalony 27.09.2000 r. | Podmiot udostępniający: | Burmistrz Miasta | Osoba, która wytworzyła informację: | Dyrektor MBP | Osoba, która odpowiada za treść: | Administrator | Osoba, która wprowadzała dane: | Administrator | Data wytworzenia informacji: | 2003-11-20 09:35:23 | Data udostępnienia informacji: | 2003-11-20 09:35:23 | Data ostatniej aktualizacji: | 2003-11-20 10:03:54 |
Wersja do wydruku...
|